V korona-izolaci jsme teď měli více času, tak došlo i na knihu Trojrozměrné pletení (Wholegarment). Před třemi lety ji napsal pan Masahiro Shima, zakladatel a prezident japonské společnosti Shima Seiki, výrobce plochých pletacích strojů, jichž jsme pro Česko a Slovensko pyšnými distributory. Napsal ji ve svých 80 letech, takže jasně se jedná o bilanci svého života a díla. A byl to fakt neobyčejný život, posuďte sami:
Masahiro Shima se narodil v městečku Wakajama v roce 1937, a když mu bylo osm let, jeho otec zahynul na frontě. Po válce se jako malý chlapec musel postarat o rodinu (matka, sestra a on). Prodával na trhu zeleninu z vlastní zahrádky. Později začal vykupovat zeleninu a ryby od sousedů, smažil kousky v těstíčku na kvalitním oleji (říká se tomu tempura, typické japonské jídlo) , a prodával je na trhu za velmi dobrou cenu. Záhy pochopil, co je to „přidaná hodnota“, a taky, co je to být podnikatelem.
V roce 1948 postihla Wakajamu epidemie tyfu. Celou rodinu odvezli do nemocnice, jen on, jedenáctiletý, zůstal sám doma, několik týdnů, bez rádia, bez kontaktu, ve tmě a tichu pozoroval chování pavouka v síti v rohu okna, a v hlavě se mu utvářely myšlenky a názory, které ho pak provázely a formovaly po zbytek života. Kupodivu pozitivní myšlenky o způsobu fungování fungujících systémů (pavouk v síti), o přežití a úspěchu.
Od šestnácti letech začal pracovat v dílně, kde se opravovaly ruční rukavicové stroje. V rodinách ve Wakajamě si lidé po večerech přivydělávali výrobou pracovních rukavic. Tehdy se pletly zvlášť prsty, dlaně i patent v zápěstí, a následně se všechny části sešívaly. Pracovní rukavice byly pracné, a proto dosti drahé. Masahiro brzy pochopil, že by se stroje daly vylepšit. Jeho mistr poznal, že má talent, a poslal ho na technické lyceum. Masahiro si nechal v 16 letech patentovat první technické řešení, a pak další a další. Do 20 let si nechal zapsat několik patentů.
Když mu bylo dvacet, založil vlastní firmu a nazval ji Shima Seiki Mfg, Ltd. Jeho cílem bylo vytvořit rukavicový automat, a to se povedlo v roce 1962. Stroj, který sám vyrobil celou pětiprstou bezešvou rukavici, byl úspěšným začátkem jeho profesionální dráhy. Vyrábí se a prodává dodnes. Následoval vývoj strojů na výrobu tvarovaných pletenin. Bezodpadové tvarované (ujímané) díly, které se následně sešijí. Pan Shima rozšiřoval výrobu a firma vzkvétala. Patentový úřad zapsal mnoho technických vylepšení z jeho dílny.
Snem pana Shimy ale vždycky bylo bezešvé pletení. 3D pletení celých svetrů. Když lze vyrobit bezešvou pětiprstou rukavici, je to vlastně první krok k výrobě celého svetru (rukavice obrácená prsty dolů, palec a malíček jsou vlastně jako rukávy, patent v zápěstí je vlastně jako otvor pro krk a ostatní tři prsty jako tělo).
Jenže celý koncept se dlouho nedařil. Pan Shima, již obklopený týmem inženýrů- konstruktérů, trávil dny, týdny a měsíce, ve snaze vyvinout čtyřlůžkové řešení pro 3D pletení. Ale klasická jazýčková jehla se pro tento účel nehodila. Bylo třeba najít nové řešení, to se ale dlouho nedařilo. Nově navrhovaná řešení se neosvědčila a pan Shima i jeho kolegové byli zoufalí, propadali skepsi.
Trvalo to léta, než se nakonec přece podařilo najít komplexní a funkční řešení. Jazýčkovou jehlu nahradila jehla šoupátková. Dvoulůžkovou konfiguraci nahradila čtyřlůžková. A 3D stroje WholeGarment si v posledních letech nacházejí své místo na trhu, i přes hlasitá zatracování skeptiků všeho druhu.
Pan Masahiro Shima a jeho životní dráha jsou fakt obdivuhodné a inspirující. Překonal překážky a z jeho malé konstrukční firmy se postupně stala jedna z největších výrobních textilních firem, která stabilně s úspěchem prodává stroje do celého světa. V rodném městě mu přezdívají Thomas Edison z Wakajamy.
Knihu, o které zde píšu, vám ráda půjčím, když budete chtít. Nebo se podívejte na zajímavé video na stejné téma, tedy o životě a díle pana Masahira Shimy. Nebo si projděte web. Opravdu doporučuju, je to pěkné.