77. ročník PITTI FILATI, výstava pletacích přízí

je za námi. Třebaže florentské ulice rozpálilo tropické horko doběla, v klimatizované tvrzi Fortezza da Basso panovala italsky tvůrčí, nápaditá, uvolněná atmosféra. V takovém prostředí se obchodování stává zábavou, pracuje se tu s radostí, nikdo se tu nenudí.      

Na stáncích nečekejte nějaké řady cívek s namotanými přízemi, i když právě ty jsou vlastně konečným předmětem prodeje. Namísto cívek vystavují výrobci již upletené plachty, přehozy a polotovary v pestrém kreativním aranžmá, takže na vlastní oči vidíte a vlastníma rukama si osaháte pleteniny coby již výsledné výstupy. Kolekce pro podzim/zimu 2016/2017 byly nejvíce zastoupeny nádhernými barevnými variacemi ušlechtilých směsí panenské vlny, merina, alpaky, mohéru, kašmíru, hedvábí apod. Najdete samozřejmě též zajímavé bavlněné, lněné, viskózové příze, příze s metalickými vlákny či efektní příze všeho druhu. Zkrátka všichni tvůrci módního pleteného zboží si tu přijdou na své. Stačí navštívit stánek, najít si příze podle vlastních představ, a obchodník Vám sdělí ceny, dodací podmínky (hlavně minimální množství od barvy či skladové zásoby)  a slíbí poslat barevnice, podle kterých pak můžete v budoucnu objednávat.

Stánek Shima Seiki se na výstavě trochu vymyká – ukazuje se tu hlavně, jak lze díky našemu vzorovacímu grafickému počítači skloubit v praxi fázi pořizování přízí, grafického designu, marketingu a výroby. Kromě toho Shima Seiki předvedla ve spolupráci s partnerskou italskou návrhářskou dílnou ucelenou kolekci výrobků z našeho nového stroje, který – zjednodušeně řešeno - v sobě kombinuje možnosti pletení a tkaní, a jehož možnosti tvůrčího uplatnění nás už několik měsíců nepřestávají překvapovat. Jedna naše zákaznice pronesla nadšeně, že takto si představuje pletařský ráj. 

Určitě Vám mohu osobně povyprávět o výstavě víc, mohu Vám zprostředkovat kontakty na vystavující firmy či získat jejich nabídky, ale věřte mi – nemá to cenu. Je třeba se vydat do Florencie osobně a vše zažít na vlastní kůži. Příště to bude 27. až 29. ledna 2016. 

Helena Fišerová

Pitti Filati Florencie 2015 Pitti Filati - pletací příze Pitti Filati - pletací příze
Pitti Filati - pletací příze Pitti Filati - pletací příze Pitti Filati - pletací příze
Pitti FIlati - pletací příze Pitti Filati - pletací příze Pitti Filati - pletací příze
Pitti Filati - pletací stroj Shima Seiki